2024. júl 18.

Házi strandolás – medence

írta: bibormester
Házi strandolás – medence

medence-gyerekek.webp

Távol Kaliforniától

Bizonyára sokan láttak már olyan képeket vagy filmeket a televízióban vagy az interneten, amikor egy helikopter elszáll Kalifornia felett és az alant elnyúló tájat filmezik. A néző csodás házakra és csillogó medencékre láthat rá. Ma már arrafelé vagy Floridában szinte minden házhoz tartozik egy pazar medence, ami a mi fantáziánkat is megmozgatja. 

Igaz, hogy ezeken a területeken gyakorlatilag nincs olyan évszak, amikor ne lehetne csobbanni egyet, míg nálunk tulajdonképpen három hónapig élvezhető a strandolás, de hosszabb szezonja nincs a májustól szeptemberig tartó hónapoknál. Persze nemcsak emiatt nem fénylenek az úszómedencék víztükrei, hiszen a hazai életszínvonal sem hasonlítható össze az amerikaival. 

Mindezek ellenére Magyarországon is fejlődik a házi fürdőkultúra, egyre több kertes háznál épülnek medencék, ezért érdemes kicsit közelebbről is megismerkedni velük, még ha messze vagyunk is Kaliforniától. 

Alternatív megoldások

Tegyünk említést a legegyszerűbb megoldásokról, mielőtt belevágnánk egy medence tervezésébe. A piacon lehet kapni olyan előregyártott, köralakú medencét, amihez még csak földmunkát sem kell végezni, hogy fürödhessünk benne. A telekre való szállítása mellett legfeljebb a téli tárolása okozhat némi gondot. Ezekben a medencékben persze úszni nem lehet, de pancsolásra és hűsölésre tökéletesen alkalmasak. A vizet slaggal lehet beleereszteni. Érdemes ezt már reggel megtenni, hogy a nap melege délutánra kellemessé tegye a víz hőfokát. Tisztítása sem bonyolult, csak le kell ereszteni a vizet, majd a slaggal és némi tisztítószerrel elvégezhető a művelet. Ez a házi medence egy átlagos család számára elérhető.

Nagyobb befektetést igényel, ha valaki egy jakuzziban gondolkodik, amit akár fedett helyre is lehet telepíteni, vagy a ház egy erre kijelölt helyiségébe. Egy ilyen multifunkciós „fürdőkádhoz” már komolyabb gépészeti munkákra is szükség van, de a föld- és kőművesmunkát ezzel a megoldással is megspórolhatjuk.       

medence-feltoltes.webp

A medence tervezése       

Mint minden nagyobb építkezésnél, így a medence esetében is alapos tervet kell készíteni. Első lépésben fel kell mérni az igényeket és a lehetőségeket. Hiába szeretnénk egy úszásra is alkalmas medencét építeni, ha a telek mérete erre nem elég nagy vagy hosszú. Fontos azt is felmérni, hogy ki vagy kik fogják használni a pompás kis uszodánkat. Amennyiben kisgyerekek is fognak benne játszani, akkor nem érdemes mély medencében gondolkodni, hiszen az balesetveszélyes lenne. 

A medence helyének kiválasztása nagyon fontos mozzanat. A kertekben mindig állnak fák, amelyeknek a gyökerei elég nagy területen terjeszkednek. A medencének elsősorban ezért nem szabad nagy fákhoz közel lenniük, mert a gyökérzet még a betonteknőt is kikezdheti, ami a földbe van ágyazva, nem beszélve a vezetékekről, amelyek a gépészeti eszközök földbe helyezett kellékei. A közeli fák élő organizmusok, amelyek levelükkel, virágukkal és ágaikkal jelzik a jelenlétüket. Ősszel hatalmas mennyiségben hullhatnak levelek és ágak a medencébe, tavasz végén pedig az elszáradt virágaikat dobhatják oda a fák. Ha nem akarunk állandóan takarítani, akkor a lehető legmesszebb kell a medencét építeni a lomboktól. A fák által elhullajtott levelek és ágak képesek nagyon hamar eltömíteni a medence szűrőrendszerét, ráadásul a rothadó szerves anyag a vizet is tönkreteszi. 

Egyéb szempontok

Gondolni kell a természet mozgó jövevényeire is. Nappal ugyan semmi és senki sem zavarja meg a fürdőzésünket, de éjszaka, amikor a medence gazdája alszik, megérkezhetnek olyan négylábúak, amelyek kedvelik a pancsolást. Márpedig ezek az állatok nem lesznek medence tiszták. Ellenük a víztükör lefedésével védekezhetünk. Kicsit fáradságos művelet minden este ezt a műveletet végrehajtani, ezért érdemes azt is végiggondolni, hogy ne szereljük-e fel a medencénket motorikusan mozgatható zárórendszerrel. 

A tervezésnél el kell dönteni a medence formáját és méretét. A kör alakú medencék sokkal ellenállóbbak a föld és a víz nyomásának, mint a téglalap alakúak, viszont ezekben nem lehet úszni, elsősorban a hűsölésre, pancsolásra jók. Ha kisgyerekek vannak a családban, még a mélysége sem lesz alkalmas a sportolásra. A téglalap alakú, hosszúkás medencéknek nem is kell nagyon szélesnek lenniük, hogy abban tempózni lehessen. Amennyiben úszni még nem tudó csemete is fürdőzne benne, akkor célszerű egy lépcsőzetes, vagy fokozatosan süllyedő kialakítás a medencén, hogy annak előterében ezek a gyerekek is veszély nélkül játszhassanak. 

Természetesen meg kell tervezni a medence egész szerkezetét, amihez már elkelhet egy mérnök segítsége és azok a szakemberek, akik a betonteknőt beássák a földbe. Ne feledjük, hogy egy ilyen medence esetében már a gépészeti csöveknek is helyet kell kapniuk a földben! A medence borítását is el kell dönteni. Általános megoldás a csempézés, hiszen látványossága mellett tökéletesen vízálló burkolat. Ha nem akarunk nagy hullámokat, akkor a medencének a szélén hullámelvezetőt kell körben elhelyezni, és persze az utómunkálatoknál a medence melletti területet is okosan és ízlésesen kell kialakítani. Szükség lesz olyan helyre mellette, ahová a napozóágyakat, padokat, esetleg kis, grillsütővel ellátott kültéri konyhácskát ki tudunk telepíteni. 

medence-lepcsok.webp

A gépészeti elemek és azok karbantartása         

A medence gépészeti elemek nélkül valójában egy elszigetelt tóra hasonlítana, amelyben nagyon hamar megindulnak a vízromlás folyamatai, s egy idő után a szúnyogok keltetőjévé válna. A friss víz csakis egy keringető rendszerrel biztosítható. A vízforgató persze nem önmagában működik, az egységéhez tartozik a szűrő és a szivattyú. A vízforgató rendszernek lehetőleg a medence közelében kell állnia. 

Fontos, hogy a gépészeti egységhez kényelmesen hozzáférjünk, hiszen karbantartás vagy szerelés esetén nem mindegy, hogy milyen akadályokba ütközünk. A gépészeti résznek nem kell feltétlenül a szabadban állnia. Amennyiben közel van a medencéhez a garázs vagy a ház pincéje, oda is elvezethetjük a csöveket a rendszerhez, így a gépészeti elemek nem lesznek szem előtt. 

A nagyon módosak és igényesek építtethetnek olyan medencét, amely már-már uszodai színvonal azzal a szolgáltatással, hogy van egy vízmelegítő berendezése is. Az ilyen rendszer lelke egy kazán, amely a mai időkben nem éppen olcsó üzemanyaggal, gázzal működik. Míg a keringető rendszerrel ellátott medencéket a gazdája is képes karbantartani, addig a kazánnal fűtött medencék évi rendszeres ellenőrzéséhez szakembert kell hívni. 

Karbantartás, téliesítés  

Hazánkban a nyíltszíni medencék legkésőbb szeptember végén „bezárnak”. Ilyenkor nagy munka vár a tulajdonosára, az úgynevezett téliesítés, ami egyben a medence állagmegóvásának a módja. A medence vizét le kell ereszteni, és el kell végezni egy tisztító mosást. Abban az esetben, ha a medence talajvizes területre épült, a medence aljában hagyni kell vizet még a téli fagyok ellenére is. Hogy a jég mozgása ne tegye tönkre a medencetestet, a vízbe úgynevezett fagytesteket kell meghatározott távolságra elhelyezni, amelyek megóvják a burkolatot is. A medencét víztelenítés után le kell takarni, megvédve azt a további szennyeződésektől.

A gépház állapotát is ellenőrizni kell, s első lépésben itt is a víztelenítést kell elvégezni. Meg kell vizsgálni a szűrőtől a szelepekig minden egységet, s azt az elemet, ami elromlott, vagy már nem tökéletes, célszerű már a lezáráskor kicserélni, hogy ne a szezon elején kelljen vele foglalkozni.

A házi medence a nyári szezonban nagyon kellemes és vendégcsábító műtárgya lehet a kertünknek, de csak akkor érdemes gondolkodni benne, ha nem riadunk meg a vele való rendszeres foglalatosságoktól sem. Jó fürdőzést kívánok a nyári kánikulában kedves olvasóimnak!   

medence-jatek.webp

Forrás: https://ablakhaz.hu/hazi-strandolas-medence/

Szólj hozzá

medence